Nevíte si rady?

Jak přecházet na nové krmivo

Přechod musí být postupný. V průběhu asi 7 – 10 dnů se krmivo původní i nové míchají tak, že se postupně snižuje podíl krmiva původního a zvyšuje se podíl krmiva nového. Pokud se vyskytnou nějaké problémy, nejčastěji změna kvality výkalů, několik dnů se přestane podíl nového krmiva zvyšovat a v přechodu se pak pokračuje až po vymizení problémů. Na nové krmivo, byste tedy měli pozvolna přejít během 14 dnů. Přechod na nové krmivo je však individuální a může trvat i o něco déle, max. 3 týdny. Celková dávka nového krmiva na den by pak měla odpovídat množství uvedenému v krmnému návodu na obalu vámi vybraného produktu Carnilove.

Možné problémy, které se mohou vyskytnout při přechodu na nové krmivo

Nejčastěji se objeví řídké výkaly, někdy až průjem. Dočasná změna výkalů, při přechodu na nové krmivo, je normální a zvíře nijak neohrožuje na životě. Pokud by však např. průjem přetrvával déle je nutné nové krmivo nepoužívat a vyměnit jej za jiné. Může se projevit citlivost nebo alergie na nové krmivo. V takovém případě neváhejte kontaktovat našeho výživového specialistu Martina Kváše; email.: martin.kvas@vafo.cz, do předmětu zprávy napište Carnilove výzva – jméno psa – výživový problém.

Kdy a jak upravovat krmnou dávku nového krmiva v průběhu proměny

Krmnou dávku je nutné upravovat podle kondice pejska. Pokud by pejsek na novém krmivu viditelně hubnul/tloustnul (což v případě Carnilove nepředpokládáme), je nutné krmnou dávku zvýšit/snížit podle potřeby. Kondici psa ohodnotíte dle následujících znaků.

  • Nadváha
    Žebra nejsou viditelná a hmatná, břicho je vzadu zakulacené: po dobu 2 týdnů snižte krmnou dávku o 15 % a pak znovu porovnejte. Pravidelně kontrolujte.
  • Ideální tělesná kondice
    Žebra jsou viditelná a hmatná, břicho je vzadu vtažené: zachovejte stávající krmnou dávku. Pravidelně kontrolujte.
  • Podváha
    Boky a žebra jsou silně zřetelná: po dobu 2 týdnů zvyšte krmnou dávku o 15 % a pak znovu porovnejte. Pravidelně kontrolujte.

Odmítání krmiva nebo časté změny krmiva – technika krmení

Odmítání potravy je u psa velmi často projev sociálního chování. Projevy poruch příjmu potravy jsou většinou pro pejsky nejlepší cestou, jak s páníkem "manipulovat", jak si na něm vynutit splnění svých přání. Pokud se nepoužije správná technika krmení psa, páník „plní pokyny“ svého psa a dostává se tak vůči psovi do podřízeného postavení. Z krmení je nutné udělat obřad. Misku, ze které pejsek normálně jí, je nutné mít schovanou tak, aby pejsek k ní normálně neměl přístup, ale aby věděl, kde se miska nachází a bere-li se miska, bude se jíst. Pes by měl jíst tam, kde normálně jí i rodina, aby si pejsek jídlo spojil i s příslušným prostorem.

Pejsek by v průběhu přípravy jídla měl být u vás a měl by vše sledovat. Po naplnění misky se minutku, dvě páník věnuje něčemu úplně jinému. Pejsek si nesmí být jist, že je jídlo určeno právě pro něj. Po chvilce páník vezme misku do rukou, drží jí před sebou a nechá pejska sednout před sebe. Pejsek by v té chvíli měl být soustředěn na misku. Pokud se soustředí, dostane povel "můžeš" a misku se mu dá. Pokud se pustí do jídla, je vše OK. Pokud nezačne jíst, nebo se "ofrňuje", páník misku pejskovi asi za 30 vteřin vezme, schová jí a pejska začne ignorovat. Točí se k němu zády, žádný pohled, žádné oslovení.

Toto "vyloučení ze smečky" je pro pejska vážný trest a signál, že se páník zlobí. Předchozím postupem se dá pejskovi najevo, že se s ním páník dělí o SVOU potravu, což je pro psa nejvyšší odměna. Odmítnutí odměny je vážný prohřešek proti "kázni" ve smečce. Asi po dvou, třech minutách dostane pejsek povel, který splní a může být za to odměněn. Jako odměna se používají granulky, kterými má být pejsek krmen. Poté se celý postup opakuje. Tak se pejsek brzy naučí jíst to, co se mu předloží. Stejným způsob krmení musí používat všichni, kdož pejska krmí.

Výměna krmiva během 2 měsíčního programu, pokud zvířeti nebude chutnat

V případě, že se vám nepodaří během 14 dnů přejít na nové krmivo Carnilove z důvodu, že pes krmivo odmítá, předchozí krmivo vyjídá a nové nechává na misce, obraťte se prosím na našeho výživového specialistu Martina Kváše, email.: martin.kvas@vafo.cz, do předmětu zprávy napište Carnilove výzva – jméno psa - změna krmiva.


Nenašli jste zde odpověď na vaši otázku? Napište nám na e-mail (vyzva.carnilove@vafo.cz)